Zaznacz stronę

Kupujesz samochód? A czy wiesz, o co pytać przy kupnie samochodu? Właściwe i trafne pytania zadawane sprzedawcy pozwolą Ci precyzyjnie dopasować markę, model i wyposażenie auta oraz jego finansowanie do własnych potrzeb, oczekiwań oraz preferencji. Sprawdź, o co pytać przy zakupie auta i zawczasu przygotuj się do rozmowy ze sprzedającym.

Kiedy warto przeprowadzić rozmowę dotycząca kupna samochodu?

Rozmowę ze sprzedającym warto przeprowadzić dopiero wtedy, gdy będziesz do niej należycie przygotowany. Przedtem powinieneś przede wszystkim sprecyzować własne potrzeby oraz oczekiwania względem przyszłego samochodu marzeń.

Będziesz jeździł autem w trasy i wykorzystywał je głównie służbowo? A może poszukujesz miejskiego, kompaktowego i ekonomicznego samochodu do codziennego przedzierania się przez wielkomiejską dżunglę? Wolisz większe auto, które pomieści Twoją rodzinę? A może nie zależy Ci na ilości miejsca i stawiasz przede wszystkim na dynamikę, styl i prestiż?

Wiedząc, jakiego samochodu poszukujesz i jakie auto spełni Twoje potrzeby, Twoim kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z aktualną ofertą aut. Obecnie rynkowa oferta samochodów jest wyjątkowo bogata i z pewnością znajdziesz samochód, który będzie precyzyjnie dopasowany do Twoich potrzeb, oczekiwań i budżetu.

O co pytać przy kupnie samochodu?

Wiesz już, jakiego auta poszukujesz, jakie elementy wyposażenia są dla Ciebie kluczowe, a których nie potrzebujesz oraz w jakim budżecie chciałbyś się zmieścić? W takim razie jesteś gotowy, aby przeprowadzić rozmowę ze sprzedającym. Zatem, o co pytać przy kupnie auta?

Przede wszystkim pytaj o mniej oczywiste aspekty. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia sprzedającego, dlatego podpytaj go, czy na pewno wybrany rodzaj, marka, model czy wariant wyposażenia auta będą odpowiednie do Twoich potrzeb. Być może sprzedający zaproponuje Ci inny wariant wyposażenia lub całkowicie inny model auta, który może okazać się trafniejszym wyborem?

O co jeszcze pytać przy zakupie samochodu? Koniecznie spytaj sprzedającego o tempo utraty wartości rezydualnej przez samochód. Aspekt ten w znaczący sposób determinuje opłacalność nabycia danego modelu samochodu, a w konsekwencji może poważnie zaważyć o tym, czy warto nabyć ten model, czy lepiej wybrać droższy samochód, ale zapewniający niższą i wolniejszą utratę wartości rezydualnej.

Zdecydowanie warto pytać o to przy kupnie samochodu oraz przedyskutować aspekt opłacalności inwestycji w dane auto z doświadczonym sprzedającym.

O co pytać przy kupnie auta, gdy już zdecydowałeś, które auto i który wariant wyposażenia wybrać? Przede wszystkim podpytaj sprzedawcy, jak wyglądają dalsze kroki procesu zakupu. Zapytaj, kiedy samochód będzie dostępny, czy zostanie Ci dostarczony pod wskazany adres, czy sam musisz się po niego pofatygować. Poza tym spytaj przy zakupie samochodu, w jaki sposób zostaną dostarczone Ci niezbędne dokumenty.

Jeżeli planujesz zewnętrzne finansowanie samochodu, koniecznie zapytaj przy zakupie auta, czy sprzedający ułatwia uzyskanie zewnętrznego finansowania w postaci leasingu lub najmu długoterminowego oraz jak wygląda taki proces finansowania.

Oczywiście spytaj o kluczowe aspekty umowy finansowania – m.in. możliwość jego wcześniejszej spłaty, kwestię wykupu czy dogodną dla Ciebie formę rozłożenia płatności. Zaangażowany sprzedawca powinien ułatwić Ci wybór formy zewnętrznego finansowania w postaci leasingu lub najmu długoterminowego oraz parametrów umowy do Twoich potrzeb.

O co pytać przy kupnie samochodu przez telefon?

Dokonujesz transakcji zdalnie i zastanawiasz się, o co pytać przy kupnie auta przez telefon lub podczas wideorozmowy? Poza powyżej opisanymi kwestiami koniecznie spytaj sprzedającego o możliwość zaprezentowania samochodu podczas oględzin online. Podpytaj również o kwestie bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa.

Podpytaj także o możliwość ewentualnego zrezygnowania z umowy zawieranej na odległość w przypadku, gdy zakupione auto będzie miało wady fabryczne lub inne mankamenty niezgodne z umową.

O co pytać przy zakupie samochodu przez telefon lub nabywając auto za pośrednictwem innej zdalnej formy zakupu? Spytaj sprzedającego, czy możliwe jest przeprowadzenie jazdy próbnej – najlepiej autem o takim samym wyposażeniu jak to, które sobie wybrałeś. Dzięki temu będziesz w stanie zweryfikować, czy wybrany model samochodu oraz jego wersja wyposażenia odpowiadają Twoim potrzebom oraz oczekiwaniom.

O czym powinieneś pamiętać przy zakupie nowego auta?

Przede wszystkim pamiętaj, że kupując samochód, musisz opłacić stosowny podatek od czynności cywilnoprawnych, o ile finansujesz auto jako osoba fizyczna. Poza tym musisz również pamiętać, że nowy samochód musi zostać zarejestrowany i ubezpieczony.

Jeżeli nie jesteś na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi rejestracji nowych aut, spytaj przy kupnie samochodu, jak wygląda obecnie procedura opłacenia polisy ubezpieczeniowej i rejestracji nowego samochodu i jakie kroki powinieneś podjąć, aby sprawnie i bezproblemowo dokonać niezbędnych czynności formalnych.

Karol Wójcik