Zaznacz stronę

Ptaszniki są egzotycznymi stawonogami. Wielu uważa je za krwiożercze bestie. W rzeczywistości są jednak ciekawymi zwierzętami, które można hodować w domu. Na całym świecie znajduje się wielu ludzi, dla których stają się one pasją. Jeśli jesteś jedną z tych osób, zapoznaj się z poniższym artykułem, który ułatwi Ci start z hodowlą tych ciekawych stworzeń.

Od czego zacząć hodowlę ptaszników?

Duża ilość osób zaczyna swoją przygodę z terrarystyką w sposób mało przemyślany. Wchodzą na stronę internetową lub do sklepu zoologicznego, po czym kupują wybrane zwierzę, nie posiadając o nim żadnej wiedzy.


Twój start może wyglądać inaczej. Pamiętaj, że masz do czynienia z jadowitymi zwierzętami, które mają nieco inne wymagania, niż standardowe pupile. Przede wszystkim warto zrobić małe rozeznanie odnośnie podstaw chowu. W Polsce znajdziesz dwa portale, na których przeczytasz podstawy podstaw. Jeśli w miarę sprawnie posługujesz się językiem angielskim, warto również sięgnąć po informacje ze stron zagranicznych. Na początek jednak wystarczy, że odszukasz zakładkę FAQ na polskiej stronie.

Akcesoria niezbędne do hodowli pierwszego ptasznika

Tak samo, jak kot potrzebuje kuwety, a świnka morska poidełka, tak hodowla pająków wymaga pewnego typu osprzętu. Z rzeczy najpilniejszej potrzeby można wymienić oczywiście terrarium/ pojemnik dla naszego podopiecznego. Musi on być na tyle duży, żeby umożliwić proces linienia oraz zbudowanie gniazda. Nie musisz jednak przesadzać z jego wielkością, ponieważ ptasznik może mieć problemy ze zlokalizowaniem pożywienia.


Zanim kupisz swojego pająka, zaopatrz się także w podłoże dla niego. W hodowli ma ono głównie za zadanie utrzymanie odpowiedniej wilgotności, lecz służy także do kopania nor i budowania gniazd. Najlepszym wyborem będzie włókno kokosowe. Jeśli zakupisz ptasznika, który wymaga większej wilgotności, możesz je wymieszać z niedużą ilością wermikulitu, który doskonale trzyma wilgoć.


Zraszacz okaże się również przydatnym akcesorium, dzięki któremu będziesz w stanie utrzymywać odpowiednią wilgotność. Nie jest on jednak (podobnie jak higrometr – czyli miernik wilgotności) niezbędny.


Mata grzewcza/ kabel grzewczy może się okazać przydatny, gdy zechcesz zapewnić swojemu pupilowi optymalną temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby umieścić system grzewczy z boku pojemnika, a nie na jego spodzie.


Ostatnim z akcesoriów jest pęseta. Trzymaj ją zawsze pod ręką i używaj jej do manipulacji w terrarium, by uniknąć ukąszenia. Najlepiej sprawdzi się narzędzie o długości około 25-30 cm.

Pierwszy ptasznik – jakiego wybrać?

Gdy już posiadasz informacje na temat podstaw chowu i niezbędne rzeczy do hodowli pierwszego pająka zostały zakupione, pora na wybór podopiecznego. Mnogość ofert ptaszników na rynku może zaskakiwać i przyprawić o zawrót głowy. Kieruj się małymi wymaganiami hodowlanymi, szukaj gatunków odpornych na błędy początkujących oraz tych, które są nieco wolniejsze i mają mały potencjał jadowy.

Przeczytaj kilka opisów gatunkowych i znajdź grupy pajęczarskie na Facebook’u. Za pomocą opcji lupki znajdziesz wątki, które pomogą Ci wybrać pierwszego ptasznika. Uwierz mi – nie jesteś pierwszą osobą, która stoi przed takim dylematem! Gdy już wszystko wiesz, pozostaje Ci zakup wymarzonego zwierzęcia i opieka nad nim. Jeśli nie masz jeszcze wszystkich akcesoriów do hodowli, warto wiedzieć, że sprzedawcy ptaszników zazwyczaj posiadają je w ofercie, a także chętnie posłużą radą.

Powodzenia w hodowli!

Marcin Kudła